- Reklama -

Jak vybrat papír do tiskárny?

Už jste četli?

Září je stále o dětských hřištích a výletech

Letní prázdniny jsou sice za námi, ale vypadá to, že se i v září budeme moci těšit...

Malé, ale velmi chutné

Pokud se zaměříme, na fazole mungo, tak se můžeme setkat i s názvem zelená sója. Možná to dělají...

Skladové haly zaplňují Česko

Potřebuje se vaše firma rozšířit o další sklady a hledá vhodné skladové prostory, které by byly blízko...

Kdysi lidé předpovídali, že brzy v kanceláři nebudou potřeba žádné papíry, protože se vše bude uchovávat elektronicky. Dnes už jsme sice dospěli do stádia, kdy si všechno posíláme e-mailem a důležité dokumenty ukládáme na disk, ale papíry stále používáme. Možná dokonce více než kdykoliv jindy, protože nám nedělá problém vytisknout 10 nebo 200 stránek. Tiskárnu si dnes může pořídit každý. Jenže na jaký papír tisknout, aby byl tisk kvalitní a nestál vás majlant?

Kancelářský papír je dostupný v mnoha variantách. Do tiskáren se kupuje buď foto papír, nebo normální. My se budeme věnovat tomu běžnému, který je vhodný pro tisk textu a dokumentů. Na co se při jeho výběru dívat?

Jas. Určuje, jak moc je papír bílý. Na levnějších papírech si všimnete menšího kontrastu mezi papírem a inkoustem. Obecně y se měl označovat podle ISO normy čísly od 1 do 100 (prémiový papír má většinou 96 nebo 97), ale daleko častěji se setkáte s nápisem „UltraBright“ nebo „SuperBright“, případně českým ekvivalentem „vysoká bělost“.

Neprůhlednost. Papír do tiskárny, která zvládá oboustranný tisk, by rozhodně neměl být průhledný. Pak by totiž prosvítalo, co je na druhé straně.

Gramáž. Papír s menší gramáží je průsvitnější, ale tím, jak je tenký, se hodí, pokud ho budete ve velkém skladovat. Standardní papíry mají gramáž 80g.

Jak ušetřit?

Z praktického hlediska je nejlepší používat dva druhy papíru. Důležitější věci tisknete na kvalitnější, zbytek na obyčejný papír. Dalším trikem je tisknout více stránek na jeden list. Nejdřív si ovšem vyzkoušejte, jestli bude text čitelný, pokud ho zmenšíte jen na polovinu listu.

Oboustranný tisk šetří peníze a papír spíš v krátkodobém horizontu. Je totiž náročnější pro tiskárnu, ve které se vlivem toho častěji zasekává papír nebo se úplně rozbije.

Pozor dávejte na správné skladování. Kancelářský papír má svou životnost, postupně se vysušuje a suchý papír se kroutí a zasekává v tiskárně. S vlhkým papírem je to podobně, takže rozhodně nenechávejte balíky někde ve sklepě. Neotevřený balík papíru vydrží několik let, otevřené balení uchovávejte na chladném a suchém místě.

- Reklama -
- Reklama -

Doporučení redakce

Září je stále o dětských hřištích a výletech

Letní prázdniny jsou sice za námi, ale vypadá to, že se i v září budeme moci těšit...

Malé, ale velmi chutné

Pokud se zaměříme, na fazole mungo, tak se můžeme setkat i s názvem zelená sója. Možná to dělají její zelenkavé plody, které jsou...

Skladové haly zaplňují Česko

Potřebuje se vaše firma rozšířit o další sklady a hledá vhodné skladové prostory, které by byly blízko sídlu společnosti? Nebo snad hledáte...

Franšízy, které prosperují i v době koronavirové krize

I když se mnohým podnikům v době koronavirové krize nedaří, i když se některé podniky doslova drží na vlásku, jiné společnosti poměrně...

Jsou mobilní aplikace skutečně příležitostí k růstu?

V posledních letech rapidně přibývá mobilních aplikací. Oslovují se například odborníci ze společnosti APPKEE, kteří vytvoří mobilní aplikaci na míru jak pro...
- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -