- Reklama -

Jak vlastně vzniká duha?

Už jste četli?

Koronavirus výrazně ovlivňuje přístup obézních lidí k jejich tělesné hmotnosti

Podle Světové zdravotnické organizace je Česká republika sedmou v žebříčku evropských zemí s nejobéznější populací. Tloustnutí navíc nyní nahrává i...

Tlmivka – funkcia a využitie

O tomto malom "čude" ste už určite počuli. Ale čo to vlastne je? Aké má funkcie a, kde sa...

S čím jsou Češi na pracovištích nejvíce spokojeni?

Jsou nebo nejsou zaměstnanci ve své práci spokojení? Tím se dlouhé roky zabývá nejeden průzkum. Odpovědi však nemusíte získávat...

Duha je nádherným meteorologickým jevem a lidi udivuje už od začátku věků. Zmínka je již ve Starém zákoně a duha dokonce symbolizovala smlouvu mezi lidstvem a bohem. Současně je to ale také poměrně častý úkaz. Stačí jarní nebo letní prosluněný deštík a máme oblohu plnou krásných barev. Co se ale v té chvíli vlastně doopravdy děje?

Duha je vlastně pouhopouhým lomem a odrazem světelného paprsku na stěnách vodní kapky. Lom je způsobem tím, že voda a vzduch mají různou optickou hustotu a vzniká ve chvíli, kdy paprsek prochází stěnou kapky. Odraz pak nastává pří druhém styku světla s kapkou. Jestliže se pak paprsek znovu láme a vychází ven z kapky, jde o takzvanou primární duhu. Ta je pak nejjasnější a obsahuje všechny krásné barvy, kdy máme na stranách fialovou a červenou. To je fyzikální podstata duhy.

Slunečný paprsek samozřejmě není barevný. Do kapky vstupuje ve formě bílého světla. Až po výstupu jsou však jednotlivé barvy odděleny a my tak můžeme vidět onu krásnou podívanou.

Sekundární duha

Pokud ovšem nastane další odraz od stěny kapky a až poté se světlo zlomí, nazývá se jev duha sekundární. Podle čeho ji poznáme? Na obloze má jasně větší poloměr, je méně zřetelná a další důležitým znakem je, že je její barevná paleta převrácená. Logicky díky druhému odrazu. Velmi zřídka lze zahlédnout i duhu terciální (při trojitém odrazu světla v kapce). Ta má pak vůbec největší poloměr.

Proč je duha zahnutá do oblouku?

Důvodem je úhel, pod kterým opouští paprsek dešťové kapky. U červeného spektra to je 42 stupňů a u fialové 40 stupňů. U pozorovatele stojící zády ke slunci pak vzniká optický klam, že vidí barevně rozdělený pás. Duha má však ve skutečnosti tvar koule. Vidět ji takto lze například z letadla.

Duhu pak není možné vidět, pokud je slunce více než 42 stupňů nad obzorem. A to ani za ideálních podmínek.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Finlist.cz

Český-magazín.cz

SEOlaboratoř.cz

- Reklama -
- Reklama -

Doporučení redakce

Koronavirus výrazně ovlivňuje přístup obézních lidí k jejich tělesné hmotnosti

Podle Světové zdravotnické organizace je Česká republika sedmou v žebříčku evropských zemí s nejobéznější populací. Tloustnutí navíc nyní nahrává i...
- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -