- Reklama -

Pitný režim na pracovišti: Zaměstnavatel musí zaměstnancům zajistit dostatečný příjem tekutin

Už jste četli?

Co budete dělat po maturitě? Zkuste roční studium jazyků

Patříte mezi letošní maturanty a stále nevíte, co budete dělat dále? Situace okolo maturit je sama o sobě dost...

Hledáte novou práci? Sledujte hodnocení firem

Hodnocení firem se stává důležitým ukazatelem na trhu práce. Už nestačí jen poskytnout lidem zdroj obživy. Dnes stále více...

Překročte svůj stín s tloustneme.cz

Na jejich cestě jim může pomoci nový edukační web tloustneme.cz. „Web přináší české veřejnosti informace připravené ve spolupráci se...

O významu dodržování pitného režimu nepochybuje snad nikdo. Organismus potřebuje pravidelný přísun tekutin ke správnému fungování. Zatímco doma za přísun tekutin zodpovídáme sami, na pracovišti jde o povinnost zaměstnavatele. Tomu zákoník práce nařizuje, aby zajistil takové podmínky, kde zaměstnanci nebudou vystaveni zdravotním rizikům při výkonu práce.

Opatření musí zahrnovat také zajištění dostatečného množství tekutin. Proto se na pracovištích stále častěji objevuje automat na vodu, který nabízí ekonomičtější a zdravější zdroj tekutin než balené vody v PET lahvích.

Zákon bohužel zajištění pitného režimu nedefinuje přesně. Konkrétní informace totiž souvisí pouze s tzv. ochrannými nápoji, které jsou určeny pro zaměstnance vystavené neúměrné tepelné zátěži. V praxi jde například o řidiče hromadné dopravy apod.

Automaty na vodu jsou hygienické a cenově dostupné

Většina firem se naštěstí k povinnosti staví zodpovědně. Zaměstnavatelé jsou si vědomi, že balená voda nemusí být kvalitní a při dlouhodobějším skladování dochází ke znehodnocení. V tomto ohledu je mnohem lepším řešením zmíněný výrobník sody, který si lze zakoupit i pronajmout. Výrobníky jsou cenově dostupné a za jejich kvalitu a hygienickou údržbu zodpovídá dodavatel.

Co (ne)pít?

V rámci pitného režimu je vhodné pít neperlivou vodu s minimálním obsahem minerálů a soli. Vhodná je také neslazená sodovka, kterou produkuje sodobar. Naopak se nedoporučuje pít slazené limonády, alkoholické a močopudné nápoje, nápoje s obsahem barviv a umělých sladidel.

Při vyšší fyzické zátěži by dospělý člověk měl vypít cca čtyři litry tekutiny denně. V klimatizovaném prostředí kanceláře postačí dva až tři litry. Tekutiny je vhodné pít postupně a nikoliv ve větším množství najednou.

- Reklama -
- Reklama -

Doporučení redakce

Co budete dělat po maturitě? Zkuste roční studium jazyků

Patříte mezi letošní maturanty a stále nevíte, co budete dělat dále? Situace okolo maturit je sama o sobě dost...
- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -