- Reklama -

Pitný režim na pracovišti: Zaměstnavatel musí zaměstnancům zajistit dostatečný příjem tekutin

Už jste četli?

Malé, ale velmi chutné

Pokud se zaměříme, na fazole mungo, tak se můžeme setkat i s názvem zelená sója. Možná to dělají...

Skladové haly zaplňují Česko

Potřebuje se vaše firma rozšířit o další sklady a hledá vhodné skladové prostory, které by byly blízko...

Franšízy, které prosperují i v době koronavirové krize

I když se mnohým podnikům v době koronavirové krize nedaří, i když se některé podniky doslova drží...

O významu dodržování pitného režimu nepochybuje snad nikdo. Organismus potřebuje pravidelný přísun tekutin ke správnému fungování. Zatímco doma za přísun tekutin zodpovídáme sami, na pracovišti jde o povinnost zaměstnavatele. Tomu zákoník práce nařizuje, aby zajistil takové podmínky, kde zaměstnanci nebudou vystaveni zdravotním rizikům při výkonu práce.

Opatření musí zahrnovat také zajištění dostatečného množství tekutin. Proto se na pracovištích stále častěji objevuje automat na vodu, který nabízí ekonomičtější a zdravější zdroj tekutin než balené vody v PET lahvích.

Zákon bohužel zajištění pitného režimu nedefinuje přesně. Konkrétní informace totiž souvisí pouze s tzv. ochrannými nápoji, které jsou určeny pro zaměstnance vystavené neúměrné tepelné zátěži. V praxi jde například o řidiče hromadné dopravy apod.

Automaty na vodu jsou hygienické a cenově dostupné

Většina firem se naštěstí k povinnosti staví zodpovědně. Zaměstnavatelé jsou si vědomi, že balená voda nemusí být kvalitní a při dlouhodobějším skladování dochází ke znehodnocení. V tomto ohledu je mnohem lepším řešením zmíněný výrobník sody, který si lze zakoupit i pronajmout. Výrobníky jsou cenově dostupné a za jejich kvalitu a hygienickou údržbu zodpovídá dodavatel.

Co (ne)pít?

V rámci pitného režimu je vhodné pít neperlivou vodu s minimálním obsahem minerálů a soli. Vhodná je také neslazená sodovka, kterou produkuje sodobar. Naopak se nedoporučuje pít slazené limonády, alkoholické a močopudné nápoje, nápoje s obsahem barviv a umělých sladidel.

Při vyšší fyzické zátěži by dospělý člověk měl vypít cca čtyři litry tekutiny denně. V klimatizovaném prostředí kanceláře postačí dva až tři litry. Tekutiny je vhodné pít postupně a nikoliv ve větším množství najednou.

- Reklama -
- Reklama -

Doporučení redakce

Malé, ale velmi chutné

Pokud se zaměříme, na fazole mungo, tak se můžeme setkat i s názvem zelená sója. Možná to dělají...

Skladové haly zaplňují Česko

Potřebuje se vaše firma rozšířit o další sklady a hledá vhodné skladové prostory, které by byly blízko sídlu společnosti? Nebo snad hledáte...

Franšízy, které prosperují i v době koronavirové krize

I když se mnohým podnikům v době koronavirové krize nedaří, i když se některé podniky doslova drží na vlásku, jiné společnosti poměrně...

Jsou mobilní aplikace skutečně příležitostí k růstu?

V posledních letech rapidně přibývá mobilních aplikací. Oslovují se například odborníci ze společnosti APPKEE, kteří vytvoří mobilní aplikaci na míru jak pro...

Co všechno promyslet před koupí papouška

Je vám doma smutno, proto vážně přemýšlíte o koupi nějakého živého společníka? Po psovi však netoužíte, raději byste to zkusili s chovem...
- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -