- Reklama -

Výroba plastů rozhodně není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát

Už jste četli?

Koronavirus výrazně ovlivňuje přístup obézních lidí k jejich tělesné hmotnosti

Podle Světové zdravotnické organizace je Česká republika sedmou v žebříčku evropských zemí s nejobéznější populací. Tloustnutí navíc nyní nahrává i...

Tlmivka – funkcia a využitie

O tomto malom "čude" ste už určite počuli. Ale čo to vlastne je? Aké má funkcie a, kde sa...

S čím jsou Češi na pracovištích nejvíce spokojeni?

Jsou nebo nejsou zaměstnanci ve své práci spokojení? Tím se dlouhé roky zabývá nejeden průzkum. Odpovědi však nemusíte získávat...
admin
+ěš

O výrobě plastů jste už určitě někdy slyšeli. Všichni asi víte, že se vyrábí z ropy, a konkrétně z chemikálií, které jsou právě v ropě obsaženy. Výroba plastů však rozhodně není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Naprosto zásadní je přesné dodržení technologických postupů, jinak vyrobené plasty nebudou kvalitní. Poznejte tajemství výroby plastů.

Jak se plasty vyrábí?

Výroba plastů probíhá za vysokých teplot z ropy a dalších speciálních chemikálií. Důležité je i působení vysokého tlaku. Během procesu ohřívání vznikají nejrůznější látky, lépe řečeno molekuly, které se řadí do dlouhých řetězců. Těm se v odborné hantýrce říká polymery, a právě toto uspořádání dává plastům jejich charakteristické vlastnosti. Bez nich by plastové desky rozhodně nebyly tak pevné a kvalitní.

Jaké jsou vlastnosti plastů?

Zkoušeli jste někdy nahřát plastovou láhev nebo krabičku? Plastové tyče bývají za tepla o dost tvárnější. Právě odtud pochází název tohoto materiálu, neboť slovo tvárný je synonymem ke slovu plastický. Výroba plastových desek pak těmto výrobkům zajišťuje extrémní rázovou houževnatost a také odolnost vůči velkým teplotním změnám. Desky se vyznačují i vysokou chemickou odolností a dobrou obrobitelností.

Jaké jsou základní druhy plastů?

Dvěma základními druhy plastů jsou takzvané termoplasty a termosety. Plasty patřící do první skupiny lze po ochlazení a ztuhnutí opět roztavit a tím je určitým způsobem recyklovat. Příkladem za všechny je plastové nádobí pro děti včetně lžic a příborů. Termosety bohužel znovu roztavit a recyklovat nelze. Nejčastěji se používají na výrobu držadel pánví nebo uch hrnců.

I když není výroba plastů nijak jednoduchá, produkce tohoto materiálu celosvětově neustále stoupá. Nemusí se nám to líbit, ale budoucnost průmyslu i služeb pravděpodobně bude stát a padat s výrobou plastů.

- Reklama -
- Reklama -

Doporučení redakce

Koronavirus výrazně ovlivňuje přístup obézních lidí k jejich tělesné hmotnosti

Podle Světové zdravotnické organizace je Česká republika sedmou v žebříčku evropských zemí s nejobéznější populací. Tloustnutí navíc nyní nahrává i...
- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -