- Reklama -spot_img

Dialýza – aké sú možnosti jej liečby a aké sú medzi nimi rozdiely?

Už jste četli?

admin
admin
+ěš

Dialýza patrí medzi metódy náhrady funkcie obličiek. Zdravé obličky odstraňujú z krvi odpadové látky a zbavujú telo prebytočných tekutín. Obličky sú životne veľmi dôležitý orgán a ak nefungujú správne, môže to mať hrozné následky. 

Najčastejšie sú tieto dva druhy dialýzy: 

  • Hemodialýza
  • Peritoneálna dialýza (domáca dialýza) 

(Bežná) Hemodialýza:

Ide o liečbu, pri ktorej sa krv čistí mimotelovo pomocou špeciálneho filtra. Krv sa z tela pacienta odvádza do dialyzačného prístroja a tak sa zbavuje odpadových látok. 

Pri hemodialýze pacient musí navštevovať dialyzačne centrá 3x do týždňa, ak lekár neurčí inak. Frekventovaná dĺžka a trvanie hemodialýzy závisí od nefrológa. Nevýhodou hemodialýzy je náročnejší čistiaci proces a výkyvy v organizme – pri hemodialýze býva pacient veľmi unavený, bledý, nemá toľko síl. Avšak je mu zabezpečený odborný dohľad, pretože akákoľvek starostlivosť o pacienta sa odohráva v dialyzačnom centre.

Peritoneálna dialýza (domáca dialýza)

Málo pacientov má poriadne informácie o tom, že v dnešnej dobe existuje aj takáto forma dialýzy. Domáca dialýza pritom výrazne zvyšuje kvalitu života pacientov, pretože tento proces dialýzy je šetrnejší, pravidelnejší (vykonáva sa doma každý deň) a pacienti nie sú odkázaní na pravidelné návštevy dialyzačných centier.

Pri domácej dialýze sa dialyzačné centrá navštevujú 1x do mesiaca, alebo podľa potreby pacienta. Pri domácej dialýze pacient musí mať odvahu a presvedčenie – pretože sám bude zodpovedný za celý proces. Je mu však k dispozícii nonstop poradňa, help linka a samozrejme dostane všetky potrebné informácie, zaškolenie. 

Keď sa pacient rozhodne pre domácu dialýzu, tím odborníkov a sestričiek ho poriadne zaškolia a všetko potrebné naučia. Všetko potrebné na domácu dialýzu zabezpečia ( dialyzačný prístrok, dialyzačne tekutiny). Pozrite sa ako dokáže domáca dialýza skvalitniť život pacientovi život.

Jedálniček u dialyzovaných pacientov

Základom diétneho režimu u dialyzovaných pacientov je dostatočný príjem energie, sacharidov, tukov, vlákniny a zvýšení príjem bielkovín. Správne zostavený jedálniček u dialyzovaných pacientov má byť chutný pestrý a popri základných živinách by mal obsahovať aj odporúčané množstvo vitamínov , minerálov. 

Čo treba obmedziť v strave dialyzovaných pacientov 

Obmedziť treba hlavne príjem soli, fosforu draslíka a tekutín. 

Viac info nájdete kliknutím tu 

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Půjčka na podnikání je velmi rychlou reakcí na nutné výdaje

Podnikatelský plán je především o financích, bez nich se totiž nelze obejít ani při modernizaci, jsou podmínkou pro snahu...
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

Půjčka na podnikání je velmi rychlou reakcí na nutné výdaje

Podnikatelský plán je především o financích, bez nich se totiž nelze obejít ani při modernizaci, jsou podmínkou pro snahu proniknout na větší trhy. Flexibilní...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

vivo X100 Pro: nový fotomobil s unikátní výbavou na českém trhu

Společnost vivo opět posouvá hranice profesionálního fotografování do kapsy. Nový smartphone vyvinutý ve spolupráci se společností ZEISS přináší smartphone, díky kterému můžete svou zrcadlovku...
- Reklama -spot_img