- Reklama -

Dialýza – aké sú možnosti jej liečby a aké sú medzi nimi rozdiely?

Už jste četli?

Co budete dělat po maturitě? Zkuste roční studium jazyků

Patříte mezi letošní maturanty a stále nevíte, co budete dělat dále? Situace okolo maturit je sama o sobě dost...

Hledáte novou práci? Sledujte hodnocení firem

Hodnocení firem se stává důležitým ukazatelem na trhu práce. Už nestačí jen poskytnout lidem zdroj obživy. Dnes stále více...

Překročte svůj stín s tloustneme.cz

Na jejich cestě jim může pomoci nový edukační web tloustneme.cz. „Web přináší české veřejnosti informace připravené ve spolupráci se...
admin
+ěš

Dialýza patrí medzi metódy náhrady funkcie obličiek. Zdravé obličky odstraňujú z krvi odpadové látky a zbavujú telo prebytočných tekutín. Obličky sú životne veľmi dôležitý orgán a ak nefungujú správne, môže to mať hrozné následky. 

Najčastejšie sú tieto dva druhy dialýzy: 

  • Hemodialýza
  • Peritoneálna dialýza (domáca dialýza) 

(Bežná) Hemodialýza:

Ide o liečbu, pri ktorej sa krv čistí mimotelovo pomocou špeciálneho filtra. Krv sa z tela pacienta odvádza do dialyzačného prístroja a tak sa zbavuje odpadových látok. 

Pri hemodialýze pacient musí navštevovať dialyzačne centrá 3x do týždňa, ak lekár neurčí inak. Frekventovaná dĺžka a trvanie hemodialýzy závisí od nefrológa. Nevýhodou hemodialýzy je náročnejší čistiaci proces a výkyvy v organizme – pri hemodialýze býva pacient veľmi unavený, bledý, nemá toľko síl. Avšak je mu zabezpečený odborný dohľad, pretože akákoľvek starostlivosť o pacienta sa odohráva v dialyzačnom centre.

Peritoneálna dialýza (domáca dialýza)

Málo pacientov má poriadne informácie o tom, že v dnešnej dobe existuje aj takáto forma dialýzy. Domáca dialýza pritom výrazne zvyšuje kvalitu života pacientov, pretože tento proces dialýzy je šetrnejší, pravidelnejší (vykonáva sa doma každý deň) a pacienti nie sú odkázaní na pravidelné návštevy dialyzačných centier.

Pri domácej dialýze sa dialyzačné centrá navštevujú 1x do mesiaca, alebo podľa potreby pacienta. Pri domácej dialýze pacient musí mať odvahu a presvedčenie – pretože sám bude zodpovedný za celý proces. Je mu však k dispozícii nonstop poradňa, help linka a samozrejme dostane všetky potrebné informácie, zaškolenie. 

Keď sa pacient rozhodne pre domácu dialýzu, tím odborníkov a sestričiek ho poriadne zaškolia a všetko potrebné naučia. Všetko potrebné na domácu dialýzu zabezpečia ( dialyzačný prístrok, dialyzačne tekutiny). Pozrite sa ako dokáže domáca dialýza skvalitniť život pacientovi život.

Jedálniček u dialyzovaných pacientov

Základom diétneho režimu u dialyzovaných pacientov je dostatočný príjem energie, sacharidov, tukov, vlákniny a zvýšení príjem bielkovín. Správne zostavený jedálniček u dialyzovaných pacientov má byť chutný pestrý a popri základných živinách by mal obsahovať aj odporúčané množstvo vitamínov , minerálov. 

Čo treba obmedziť v strave dialyzovaných pacientov 

Obmedziť treba hlavne príjem soli, fosforu draslíka a tekutín. 

Viac info nájdete kliknutím tu 

- Reklama -
- Reklama -

Doporučení redakce

Co budete dělat po maturitě? Zkuste roční studium jazyků

Patříte mezi letošní maturanty a stále nevíte, co budete dělat dále? Situace okolo maturit je sama o sobě dost...
- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -