- Reklama -

Na dioptrických brýlích se dá ušetřit i bez příplatku od pojišťovny

Už jste četli?

Akutní půjčka, kterou můžete využít naprosto na cokoliv

Malý úvěr, jenž bude sjednaný během příštích několika minut? Přesně to je možné v online světě!

Let vrtulníkem

Vyhlídkové lety vrtulníkem přináší několik předností pro každého z nás, podívat se můžete na vaše oblíbená místa, na...

Pánský náramek – dárek šitý na míru

Milé dámy, hledáte dárek pro svého přítele, manžela či jinou blízkou osobu mužského pohlaví? Máme tu jedno...
admin
+ěš

Zdravotní pojišťovny zrušily od srpna příspěvky na brýle. To ale neznamená, že by se teď nové brýle nevyplatily. Naopak. Oční optiky se předhánějí ve výhodných nabídkách a nabízejí slevy na brýle, výhodné akce nebo měření zdarma. Právě teď se vyplatí sledovat výhodné akce v očních optikách.

Pojišťovny ruší plošné příplatky na brýle

Dobré dioptrické brýle se dají pořídit s výraznými slevami nebo nabídkami na 1 sklo zdarma. Kromě dioptrických brýlí se vyplatí i na nedioptrické brýle na počítač. Některé slevy ušetří dokonce i vyšší částky, než byl příspěvek, který hradily pojišťovny na brýle do konce července roku 2019. Nešlo o víc než 150 Kč na obruby a na skla se podle počtu dioptrií odečítalo zpravidla 100 Kč.

Od srpna 2019 už pojišťovny poukazy na brýle nepřijímají a automaticky uznávají příspěvek na brýle jen dětem do 14 let. Starší děti a dospělí mají nárok na příspěvek jen v případě, že jej schválí revizní lékař. Dotkne se jen pacientů s vážnými vadami zraku. 

Zdroj: Hoya

Vyplatí se ještě vůbec chodit na oční? 

Ano i ne. Ze zdravotního hlediska je nutné chodit na prohlídku k očnímu lékaři pravidelně. Zvlášť od 40. roku se doporučuje kontrola u očního lékaře jednou za dva roky. Je to proto, že se ve středním věku může projevit zvýšený nitrooční tlak a pokud není léčený včas, může se rozvinout do zeleného zákalu. Se zvyšujícím se věkem se také zvyšuje pravděpodobnost výskytu šedého zákalu a samozřejmě, je velmi pravděpodobné, že po čtyřicítce přijdou na řadu brýle na čtení. 

V tom případě to nemusí být nutně případ jen pro lékaře a brýle na čtení se dají výhodně pořídit v optice i včetně měření zraku. Pokud tedy nemáte jiný zdravotní problém a potřebujete jen změřit zrak, nevyplatí se vysedávat v plné čekárně na očním. Stejně dobře jako u lékaře se dnes měří zrak i očních optikách.

Proč nestačí hotovky z drogerie

Pokud se bavíme o brýlích na čtení, zapomeňte na hotové brýle z drogerie. Jsou to nekvalitní brýle, které mají splnit jeden jediný úkol: nahradit vaše čtecí brýle na míru od optika v nouzi. Tedy v případě, že je ztratíte, zničíte nebo prostě jen zapomenete doma. Jsou vyrobeny z materiálů a v takové kvalitě, která rozhodně není vhodná na pravidelné nošení. 

Nese to sebou i další úskalí a tím je nebezpečí, že jsou volně dostupné bez předpisu od lékaře nebo měření v optice. Nenutí vás chodit pravidelně k lékaři a pokud si takto brýle na čtení už nějaký rok pořizujete a zajdete si do drogerie pokaždé, když už přes ty staré nevidíte, je na čase se zamyslet nad tím, jestli by zdravý zrak přece jen nestál za víc než za brýle z drogerie. V oční optice nebo na očním totiž dokážou poradit a odchytit některé nemoci oka včas. Podle některých funkcí očí se dá poznat třeba dokonce i hyperfunkce štítné žlázy nebo cukrovka.  

V optice se měří zrak kvalitně a bez čekání

Pokud máte stále pocit, že měření očí může dělat a zvládne jen oční lékař, jste na omylu. V dobré optice pracují dnes i optometristé, kteří mají speciální vzdělaní a oprávnění provádět měření zraku. Dnes se takovým optikám říká „nestátní zdravotnická zařízení“ a jsou moderně vybaveny zařízením a personálem pro odborné měření zraku v optice a zhotovení brýlí podle vlastního měření. Obvykle se stačí v optice objednat na měření a optici a optometristé se postarají o všechno od měření po poradentství při výběru obrouček, skel i pouzdra. To samé platí i pro aplikaci kontaktních čoček. V oční optice vás naučí, jak se o ně starat, jak je nasazovat a jak je nosit.

Moderní metoda měření zraku ve 3D
Pak už je jen na vás, jestli si necháte zrak změřit klasickou metodou nebo nejmodernějším způsobem: metodou 3D s názvem PASKAL 3D. Jde o systém, kdy se díváte na televizní obrazovku a optik nebo optometrista na ní pomocí iPadu ovládá software s mnoha cílenými testy. Zjišťuje tak kromě běžných testů už na samém začátku vyšetření, jestli máte dobré prostorové vidění, které oko je dominantní a spoustu dalšího. Může proto navrhnout dioptrie a brýlové čočky v kombinaci, na jakou si snadno, rychle a hladce zvyknete.

- Reklama -
- Reklama -

Doporučení redakce

Akutní půjčka, kterou můžete využít naprosto na cokoliv

Malý úvěr, jenž bude sjednaný během příštích několika minut? Přesně to je možné v online světě!

Let vrtulníkem

Vyhlídkové lety vrtulníkem přináší několik předností pro každého z nás, podívat se můžete na vaše oblíbená místa, na váš domov z výšky nebo...

Pánský náramek – dárek šitý na míru

Milé dámy, hledáte dárek pro svého přítele, manžela či jinou blízkou osobu mužského pohlaví? Máme tu jedno řešení, které potěší nejednoho chlapa....

Mini fotopast aneb spolehlivý strážce rekreačních chat

Svou chatu máte rádi, jezdíte na ní pravidelně během sezony užívat si víkendy nebo jiné dny pracovního klidu. Nejen v dnešní době je...

Lidská odpovědnost nezná hranice

Čím se člověk liší od zvířete? Žádný strach, nepíšeme pro vás novou encyklopedii, nýbrž cílíme pouze jediným směrem. Člověk je schopen citů, emocí, lásky...
- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -