- Reklama -

Franchising je v České republice na vzestupu

Už jste četli?

Malé, ale velmi chutné

Pokud se zaměříme, na fazole mungo, tak se můžeme setkat i s názvem zelená sója. Možná to dělají...

Skladové haly zaplňují Česko

Potřebuje se vaše firma rozšířit o další sklady a hledá vhodné skladové prostory, které by byly blízko...

Franšízy, které prosperují i v době koronavirové krize

I když se mnohým podnikům v době koronavirové krize nedaří, i když se některé podniky doslova drží...

O franchisingu v ČR

Franchising je v České republice na vzestupu, taková je statistika. Za poslední čtyři roky se u nás zdvojnásobil počet podnikatelů a firem, které staví právě na franšízovém podnikání.

Ze zahraničí se k nám franchising dostal v roce 1991. Z počátku se setkával s nedůvěrou ze strany českých podnikatelů. Nedůvěra pramenila z neznalosti principů fungování tohoto podnikání, stejně jako z možné nejistoty týkající se zahraničních franchisorů. Na počátku devadesátých let u nás podnikání nebylo příliš rozšířené, a proto podnikatelé postrádali základní zkušenosti a vzdělání v tomto oboru.

Franchising

Rozjezd franchisingu byl v České republice tedy pozvolný. V současnosti se ale poptávka po franchisovém podnikání zvyšuje. Franchising využívájí jak nadnárodní společnosti, tak malé a středně velké firmy či podnikatelé.

Pokud chcete začít s franšízovým podnikáním, pak potřebujete dostatek finančních prostředků. Dále je nezbytné zvolit si obor, ve kterém chcete podnikat. Může se jednat o podnikání v oblasti potravin (řetězce rychlého občerstvení), prodej zájezdů, automobilů anebo oblast realitních kanceláří. V případě potřeby se můžete obrátit na Českou asociaci franchisingu.

Začátky franchisingu

Pro začátek a lepší pochopení byste měli znát několik základních pojmů. Pojem franchising se vztahuje na odbytový systém, pomocí kterého se na trh uvádí zboží, služby nebo technologie. Franchisa (franšíza) je licence nebo smlouva mezi dvěma podnikateli či firmami. Těmito dvěma subjekty jsou franchisor a franchisant. Franchisor poskytuje franchisantovi své know-how, systém vedení firmy a propůjčuje mu svou obchodní značku.

Franchisové podnikání

Vztah mezi franchisorem a franchisantem je upraven franchisovou smlouvou. Poskytovatel franchisy svým franchisantům zaručuje právo, ale tak jim ukládá povinnosti o provozu podnikání v souladu s jeho koncepcí.

Jaké jsou samotné výhody takového podnikání? Franchisové podnikání se řadí k nejbezpečnějším způsobům, jak se dostat k vysokým ziskům. Díky poskytovateli a jeho know-how franchisant snadněji vybuduje jméno své značce. Stále se však jedná o podnikání, a proto je třeba mít na paměti, že úspěch podnikání závisí zejména na schopnostech samotného podnikatele.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Aktualitycz.cz

PressWeb.4fan.cz

Press-Media.cz

 

 

- Reklama -
- Reklama -

Doporučení redakce

Malé, ale velmi chutné

Pokud se zaměříme, na fazole mungo, tak se můžeme setkat i s názvem zelená sója. Možná to dělají...

Skladové haly zaplňují Česko

Potřebuje se vaše firma rozšířit o další sklady a hledá vhodné skladové prostory, které by byly blízko sídlu společnosti? Nebo snad hledáte...

Franšízy, které prosperují i v době koronavirové krize

I když se mnohým podnikům v době koronavirové krize nedaří, i když se některé podniky doslova drží na vlásku, jiné společnosti poměrně...

Jsou mobilní aplikace skutečně příležitostí k růstu?

V posledních letech rapidně přibývá mobilních aplikací. Oslovují se například odborníci ze společnosti APPKEE, kteří vytvoří mobilní aplikaci na míru jak pro...

Co všechno promyslet před koupí papouška

Je vám doma smutno, proto vážně přemýšlíte o koupi nějakého živého společníka? Po psovi však netoužíte, raději byste to zkusili s chovem...
- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -